UNIVERSALUS KARYS
Veislynas
HOME
Mūsų augintiniai (dogs)
Apie jagdterjerus ir taksas
Urvinių šunų bandymai (field trial)
Fotogalerija
Favoritai Links
Kontaktai
About Me
Taksai-standartas
Taksai-standartas
KILMĖS ŠALIS: VOKIETIJA.
GALIOJANČIO STANDARTO ORGINALO PASKELBIMO DATA: 2001 m. kovo 13 d.
PASKIRTIS: ŠUO, MEDŽIOJANTIS ŽEMĖS PAVIRŠIUJE IR
PO ŽEME.
FCI KLASIFIKACIJA :IV GRUPĖ (TAKSAI).
Turi darbinę klasę.
TRUMPA KILMĖS ISTORIJA : Taksai (Dachshund, Deckel, Teckel) žinomi nuo viduramžių. Iš skalikų nuolat būdavo veisiami šunys, ypač tinkantys medžioklei po žeme. Iš šių trumpakojų šunų išsivystė taksai, dabar pripažįstami kaip viena universaliausių medžioklinių-darbinių šunų veislių. Taksai taip pat puikiai dirba žemės paviršiuje: skalydami veja, pakelia ir suseka žvėris pagal pėdsaką.
Seniausias klubas, veisiantis taksus – “Deutsche Teckelklub e.V”., įkurtas 1888 metais.
Jau daug dešimtmečių veisiami trijų dydžių (taksas, nykštukinis taksas ir triušinis taksas) ir trijų plaukų dangos tipų (trumpaplaukiai, šiurkščiaplaukiai ir ilgaplaukiai) šunys.
FCI standartas Nr. 148 (2001 m. gegužės 09 d.)
BENDRA IŠVAIZDA: Žemaūgis, trumpakojis, ištempto, tačiau kompaktiško formato šuo, labai raumeningas, galvos laikysena išdidi ir iššaukianti, išraiška įdėmi. Lytinis dimorfizmas ryškus. Nors, palyginus su ilgu kūnu, kojos trumpos, labai judrus ir vikrus.

SVARBIAUSIOS PROPORCIJOS: Atstumas nuo žemės iki krūtinės sudaro 1/3 keteros aukščio; kūno ilgio ir keteros aukščio santykis turi būti harmoningas – apie 1:1,7 – 1:1,8.

ELGESYS/CHARAKTERIS (TEMPERAMENTAS): Draugiškos prigimties, nenervingas ir neagresyvus, stabilaus temperamento. Aistringas, ištvermingas ir vikrus medžioklinis šuo su puikia uosle.

GALVA: Ištęsta žiūrint iš viršaus ir iš šono, tolygiai siaurėjanti nosies veidrodėlio link, tačiau nenusmailėjusi. Antakių lankai ryškūs. Nosies kremzlė bei tiltelis – ilgi ir siauri.

VIRŠUGALVIS:
Kaukolė ganėtinai plokščia, palaipsniui pereinanti į šiek tiek išgaubtą nosies nugarėlę.
Perėjimas iš kaktos į snukį neryškus.

PRIEKINĖ GALVOS DALIS:
Nosies veidrodėlis: Gerai išsivystęs.
Snukis: Ilgas, pakankamai platus ir tvirtas. Gali plačiai išsižioti, nasrai iki akių lygio.
Žandikauliai/Dantys: Gerai išsivystę viršutinis ir apatinis žandikauliai. Sukandimas žirkliškas, tolygus ir tvirtas. Idealu – pilnas 42 dantų komplektas, atitinkantis bendrus reikalavimus, su stipriomis, tiksliai sukandamomis iltimis.
Lūpos: Tvirtai prigludusios, gerai uždengiančios apatinį žandikaulį.
Akys: Vidutinio dydžio, ovalios, toli viena nuo kitos, žvilgsnis aiškus, energingas, tačiau draugiškas, ne skvarbus. Blizgančios, nuo tamsiai rausvai rudos iki juodai rudos spalvos (visoms kailio spalvoms). Marmuriniams šunims žydros, balkšvos ar perlinės spalvos akys nepageidautinos, tačiau toleruotinos.
Ausys: Išaugusios aukštai, ne per daug priekyje, pakankamai, tačiau ne perdėtai ilgos, apvalainos, judrios, priekiniais kraštais priglundančios prie skruostų.

KAKLAS: Pakankamai ilgas, raumeningas. Oda ant gerklės prigludusi. Šiek tiek išgaubtas sprandas, kaklas aukštai pakeltas, laikysena laisva.

KŪNAS:
Viršutinė profilio linija: harmoningai leidžiasi nuo sprando link šiek tiek nuožulnių strėnų.
Ketera: ryški.
Nugara : Už aukštos keteros ties tolimesniais krūtinės slanksteliais tiesi ar šiek tiek nuožulni. Tvirta ir raumeninga.
Juosmuo: Labai raumeningas, pakankamai ilgas.
Strėnos: Plačios ir pakankamai ilgos, šiek tiek nuožulnios.
Krūtinė: Krūtinkaulis gerai išsivystęs ir toks iškilus, kad abipus išryškėja nedideli įdubimai. Žiūrint iš priekio, krūtinės ląsta ovali. Žiūrint iš viršaus ir iš šono, ji erdvi, turinti daug vietos širdžiai ir plaučiams. Šonkauliai gerokai pakrypę atgal. Esant teisingam mentės ir petikaulio ilgiui ir kampui tarp jų, žvelgiant iš šono, priekinė koja uždengia žemiausią krūtinkaulio tašką.
Apatinė profilio linija ir pilvas: Šiek tiek įtrauktas.

UODEGA: Išaugusi ne per aukštai, laikoma kaip nugaros linijos tęsinys. Paskutiniame uodegos trečdalyje leistinas nedidelis išlinkimas.

GALŪNĖS

PRIEKINĖS GALŪNĖS:
Bendra išvaizda: Labai raumeningos, gerai išreikštais kampais. Žiūrint iš priekio, sausos priekinės kojos stovi tiesiai, kaulai tvirti, letenos nukreiptos tiesiai į priekį.
Pečiai: Gerai matomi raumenys. Ilgos, nuožulnios mentės, tvirtai prigludusios prie krūtinės ląstos.
Petikauliai: Tokio pat ilgio, kaip mentės, su kuriomis sudaro beveik 90 laipsnių kampą. Tvirtų kaulų, raumeningi, prigludę prie šonkaulių, tačiau laisvai judantys.
Alkūnės: Nukreiptos tiesiai atgal.
Dilbiai: Trumpi, tačiau tokio ilgio, kad šuns atstumas iki žemės sudarytų apie 1/3 jo keteros aukščio. Kiek įmanoma tiesesni.
Plaštakų sąnariai: Šiek tiek labiau suartėję, negu pečių sąnariai.
Plaštakos: Žiūrint iš šono, neturi būti nei stačios, nei pastebimai palinkę į priekį.
Priekinės letenos: Tvirtai suglaustais pirštais, su geru skliautu, su tvirtomis, atspariomis, putliomis pagalvėlėmis ir trumpais tvirtais nagais. Penktasis pirštas nefunkcionalus, tačiau neturi būti pašalintas.

UŽPAKALINĖS GALŪNĖS:
Bendra išvaizda: Labai raumeningos, proporcingos priekinėms. Ryškūs kelių ir kulno sąnarių kampai. Užpakalinės kojos lygiagrečios, statomos nei per arti, nei per toli viena nuo kitos.
Šlaunikauliai: Turėtų būti ganėtinai ilgi ir labai raumeningi.
Kelio sąnariai: platūs ir stiprūs, su ryškiais kampais.
Blauzdikauliai: Trumpi, sudaro beveik statų kampą su šlaunikauliu, labai raumeningi.
Kulno sąnariai: Sausi, su stipriomis sausgyslėmis.
Slėsnos: Sąlyginai ilgos, ties blauzda paslankios. Šiek tiek pasvirusios į priekį.
Užpakalinės letenos: Su keturiais tvirtai suglaustais pirštais, su geru skliautu. Pilnai besiremiančios stipriomis pagalvėlėmis.

EISENA: Judesiai turi būti platūs, sklandūs ir energingi, galūnes statant toli į priekį, aukštai jų nepakeliant, su stipriu atostūmiu. Tai turi suteikti nugaros linijai nedidelį spyruokliavimą. Uodega turi būti laikoma kaip harmoningas nugaros linijos tęsinys, šiek tiek nuožulniai. Priekinių ir užpakalinių galūnių judesiai lygiagretūs.

ODA: Prigludusi.

KAILIS

TRUMPAPLAUKIAI

Plaukai: Trumpi, tankūs, blizgantys, lygiai prigludę, standūs ir šiurkštūs, be jokių nuplikimų.
Uodega: Apžėlusi tankiai, pilnai, bet ne per gausiai. Šiek tiek ilgesni dengiamieji plaukai apatinėje uodegos pusėje nėra trūkumas.

SPALVA:
a) Vienspalvių: rausvai ruda, rusvai gelsva, gelsva, visais atvejais su arba be įsiterpusių juodų plaukų. Gryna spalva yra labiau pageidautina, o rausvai ruda laikoma vertingesne už rusvai gelsvą ar gelsvą. Šunys net ir su stipria juodų plaukų priemaiša yra laikomi vienspalviais, o ne kitų spalvų kategorijų. Balta spalva nepageidautina, bet atskiros baltos dėmelės nediskvalifikuoja. Nosis ir nagai juodi. Rausvai rudi taip pat leistini, bet nepageidautini.
b) Dvispalviai: Tamsiai juoda ar ruda, kiekvienu atveju su rudomis ar geltonomis žymėmis (“įrudžiu”) virš akių, snukio šonuose ir ant apatinės lūpos, ties vidiniu ausų kraštu, priekinėje krūtinės dalyje, vidinėje ir užpakalinėje kojų dalyje, taip pat ant letenų, aplink analinę angą ir nuo ten iki maždaug trečdalio ar pusės apatinės uodegos dalies. Juodų šunų nosis ir nagai juodi, rudų – rudi. Balta spalva nepageidautina, bet atskiros baltos dėmelės nediskvalifikuoja. Per didelis įrudis nepageidautinas.
c) Marmuriniai (tigriniai, dryži): Pagrindinė spalva visada yra tamsi (juoda, rausvai ruda ar pilka). Pageidautinos nesimetriškos pilkos ar smėlio spalvos dėmės (didelės dėmės nepageidautinos). Nei tamsi, nei šviesi spalva neturi dominuoti. Tigriniai taksai – rausvai rudos ar gelsvos spalvos su tamsesniais dryžiais. Nosis ir nagai tokie pat, kaip ir vienspalvių ir dvispalvių.

ŠIURKŠČIAPLAUKIAI

Plaukai: Išskyrus snukį, antakius ir ausis, visiškai tolygiai prigludę, tankūs, panašūs į vielą dengiamieji plaukai su pavilne. Ant snukio aiškiai pastebima barzda. Antakiai vešlūs. Ant ausų kailis trumpesnis, negu ant kūno, beveik glotnus.
Uodega: Gerai ir tolygiai apaugusi prigludusiais plaukais.

SPALVA: Dažniausiai sutinkama spalva – tamsiai ar šviesiai “šerninė”, taip pat sausų lapų spalva. Kitais atvejais tos pačios spalvos, kaip ir trumpaplaukių taksų (a – c).

ILGAPLAUKIAI

Plaukai: Lygūs, blizgantys, su pavilne, ant kūno prigludę, ant gerklės ir apatinės kūno dalies ilgesni. Ausų plaukai turi būti ilgesni už apatinį ausų kraštą. Ryškūs plunksniški plaukai užpakalinėje kojų dalyje. Ilgiausi plaukai apatinėje uodegos dalyje, kur jie sudaro tikrą “vėliavą”.

SPALVA: Tos pačios spalvos, kaip ir trumpaplaukių taksų (a – c).

DYDIS IR SVORIS:
Taksas: Krūtinės apimtis virš 35 cm. Didžiausias svoris apie 9 kg.
Nykštukinis taksas: Krūtinės apimtis nuo 30 cm iki 35 cm, matuojama ne anksčiau, kaip 15 mėnesių.
Triušinis taksas: Krūtinės apimtis iki 30 cm, matuojama ne anksčiau, kaip 15 mėnesių.

TRŪKUMAI: Bet koks nukrypimas nuo aukščiau išvardintų punktų turi būti vertinamas kaip trūkumas, kurio rimtumas kvalifikuojamas tiksliai proporcingai nukrypimo laipsniui.
M3 (trečiasis moliaras) ekspertizės metu nėra vertinamas. Dviejų PM1 (pirmųjų premoliarų) nebuvimas nebaudžiamas.
Vieno PM2 (antrojo premoliaro) nebuvimas vertinamas kaip trūkumas, net jei yra visi kiti dantys, išskyrus M3. Trūkumu taip pat laikomi nukrypimai nuo taisyklingo žirkliško sukandimo, pvz., žnyplinis sukandimas.

YDOS:
Silpnas kūnas, per ilgos ar per trumpos kojos.
Kitų dantų, nenurodytų punktuose “Trūkumai” ir “Diskvalifikuojančios ydos”, nebuvimas.
Blyškios akys (visoms spalvoms, išskyrus marmurinę).
Nusmailėjusios, labai raukšlėtos ausys.
Kūnas, nukaręs tarp pečių.
Įlinkusi nugara, kuprota nugara.
Silpnas juosmuo.
Stipriai pakilusi užpakalinė dalis (strėnos aukščiau negu ketera).
Silpna krūtinės ląsta.
Panašiai kaip kurto įtrauktas pilvas.
Blogi priekinių ir užpakalinių galūnių kampai.
Per siaura, nepakankamai raumeninga užpakalinė dalis.
Pernelyg suglaustos arba ratlankiškos kojos.
Į vidų arba per daug į išorę pakreiptos letenos.
Išplėsti pirštai.
Nerangūs, griozdiški, krypuojantys judesiai.

KAILIO TRŪKUMAI:

TRUMPAPLAUKIAI TAKSAI:
Per švelnus, retas kailis. Pliki lopai ant ausų (“odinės ausys”), kitos nuplikusios vietos.
Per šiurkštus, ilgas kailis.
Gauruota uodega
Dalinai ar visiškai nuplikusi uodega.

ŠIURKŠČIAPLAUKIAI TAKSAI:
Minkštas kailis (trumpas ar ilgas).
Ilgas, visomis kryptimis pasišiaušęs kailis.
Garbanotas ar banguotas kailis.
Minkštas kailis ant galvos.
Per ilgas kailis (“vėliava”) ant uodegos.
Barzdos nebuvimas.
Pavilnės nebuvimas.
Per trumpas kailis.

ILGAPLAUKIAI TAKSAI:
Vienodo ilgio kailis ant viso kūno.
Banguotas ar šiurkštus kailis.
Ilgo kailio (“vėliavos”) ant uodegos nebuvimas.
Ilgesnių plaukų ant ausų nebuvimas.
Per trumpas kailis.
Ryškus sklastymas ant nugaros.
Per ilgas kailis tarp pirštų.

DISKVALIFIKUOJANČIOS YDOS:
Labai nervingas ar agresyvus būdas.
Perkandimas ar nesukandimas, kryžminė sankanda.
Netaisyklinga apatinių ilčių padėtis.
Vienos ar daugiau ilčių nebuvimas; vieno ar daugiau kandžių nebuvimas.
Kitų premoliarų ir moliarų nebuvimas. Išimtis: du PM1, vienas PM2, neteikiant reikšmės M3 (kaip paminėta punkte “Trūkumai”).
Neiškilus krūtinkaulis.
Bet kokia uodegos yda.
Labai atpalaiduoti pečiai.
Užsilenkę riešai.
Juoda spalva be įrudžio; balta spalva su įrudžiu arba be jo.
Kitos spalvos, negu išvardinta punkte “Spalva”.

PASTABA: Patinai privalo turėti dvi akivaizdžiai normaliai išsivysčiusias sėklides, pilnai nusileidusias į kapšelį.